sobota, 19 kwietnia 2014

Czym jest, jak działa i do czego służy dług publiczny?

Kryzys długu publicznego ciężko doświadczył Europę w ostatnich latach. Warto poświęcić chwilę na bliższe przyjrzenie się istocie problemu: czym jest, jak działa i do czego służy dług publiczny? Kiedy należy się zadłużać, a kiedy powinno się unikać zadłużenia publicznego? Przy jakim poziomie dług publiczny staje się zagrożeniem dla stabilności kraju i jak uciec przed pułapką zadłużenia? Ważne jest to również w kontekście wartości polskiego długu publicznego

Co to jest dług publiczny?

Szukając prostej definicji, dług publiczny to suma wszystkich finansowych zobowiązań państwa. W jego skład wchodzi zadłużenie budżetu centralnego, samorządów oraz jednostek ubezpieczenia społecznego (ZUS/FUS, NFZ itd.). Dług może przyjmować postać papierów wartościowych (np. obligacji), kredytów, pożyczek oraz zobowiązań wymagalnych, tj. takich wydatków, które państwo musiało poczynić w przeszłości, ale tego nie uczyniło (np. zaległa płatność za importowany gaz). Gdy państwo zobowiązuje się do zapłacenia komuś w przyszłości określonej kwoty pieniędzy, powstaje dług publiczny. Wbrew popularnym ostatnio tezom niby-ekonomistów w skład długu publicznego (jawnego lub ukrytego) nie wchodzą przyszłe wydatki na emerytury, gdyż są to jedynie obietnice państwa, a nie twarde zobowiązania.


Dług publiczny ma kilka cech. Podstawową cechą długu publicznego jest koszt obsługi długu, czyli odsetki. Za pożyczone pieniądze trzeba płacić, a im wyższe odsetki, tym droższa jest obsługa długu (np. Polska płaci około 4% rocznie). Wysokość odsetek zależy od dwóch czynników: zaufania do państwa oraz dostępności kapitału na rynku. Im bardziej inwestorzy ufają państwu, tym taniej pożyczą mu pieniądze. Gdyby jednak państwo chciało pożyczyć za dużo względem tego, co inwestorzy mają, to będzie musiało pożyczać drożej. Inną ważną cechą jest zapadalność, czyli data, w której dług będzie musiał być spłacony. Najczęściej dług jest rolowany, tzn. stary dług zastępuje się nowym. Ostatnią ważną cechą jest oczywiście wysokość długu oraz relacja całego długu do PKB.

Kiedy należy zwiększać dług publiczny?

Przedsiębiorstwo komercyjne zaciąga kredyt wówczas, gdy planowana inwestycja ma przynieść większy zysk niż koszty spłaty kredytu. Można więc bez wątpienia powiedzieć, że państwo może finansować z długu publicznego każdą inwestycję, która da mu większy skumulowany przychód podatkowy niż łączne koszty obsługi długu. Wówczas, mimo poniesienia kosztów spłaty pożyczki, państwo i tak będzie na plusie, bo miliard złotych odsetek spłaci dwoma miliardami podatków. Typowym przykładem takiej sytuacji są inwestycje infrastrukturalne.

Są również sytuacje, w których planowane wydatki nie mają przynieść dodatkowych przychodów, a i tak państwo decyduje się na zaciągnięcie długu. Decyzja taka jest niegroźna i akceptowalna, gdy łączny dług publiczny nie jest za wysoki, a deficyt publiczny jest znacząco niższy niż dynamika wzrostu PKB. Wówczas państwo może spłacać odsetki z przyszłych wzrostów przychodów podatkowych i nie musi czekać z realizacją swoich celów aż podatki z przyszłego wzrostu wpłyną do budżetu. Z taką sytuacją mamy często do czynienia w sferze socjalnej. Na przykład służba zdrowia bywa finansowana z pożyczek branych na poczet przyszłych wpływów.

Kiedy dług publiczny jest zagrożeniem?

Bardzo trudno powiedzieć jaka wysokość długu publicznego stanowi zagrożenie dla stabilności państwa. Bywały państwa, które bankrutowały przy relacji długu do PKB na poziomie 30%, a są państwa, których dług publiczny przekracza 100% i nikt się tym nie przejmuje. Trafne sformułowanie głosi, że dług publiczny jest za wysoki, gdy rynki tak uznają i przestaną pożyczać pieniądze dłużnikowi.


Ważnym wskaźnikiem jest wysokość nadwyżki pierwotnej. Nadwyżka pierwotna to saldo budżetu przed spłaceniem odsetek. Jeżeli państwo wydaje 100 złotych rocznie, ma 110 złotych przychodów i do tego płaci 15 złotych odsetek, to ma nadwyżkę pierwotną w wysokości 10 złotych (110-100) oraz deficyt w wysokości 5 złotych (110-100-15). Nadwyżka pierwotna oznacza, że państwo może samo finansować swoje bieżące potrzeby. Pojawienie się deficytu pierwotnego jest bardzo groźnym sygnałem i oznacza, że nawet po ogłoszeniu niewypłacalności państwo ciągle musi pożyczać pieniądze, by uregulować swoje codzienne płatności. W Polsce w tym roku deficyt pierwotny ma wynieść około 11,5 miliarda złotych.

Bezpośrednim wskaźnikiem zaufania rynków do danego państwa jest oprocentowanie jego długu. Jeżeli oprocentowanie długu publicznego zaczyna wyraźnie rosnąć, to jest to oczywisty sygnał, że należy szukać oszczędności budżetowych.

Jak spłacić dług publiczny? Scenariusze wyjścia z kryzysu

Często pojawia się pytanie: kiedy spłacimy dług publiczny? Odpowiedź brzmi: nigdy. Dług publiczny po części spłaca się sam, bo pieniądz traci wartość w czasie. Inflacja sprawia, że stare długi są z każdym rokiem mniej warte (tu zobacz jaka jest dzisiejsza wartość długu publicznego w Polsce w latach 2002-2013!). Najprostszą metodą wyjścia z kryzysu zadłużenia publicznego jest więc zwiększenie inflacji. Na przykład sześć lat pięcioprocentowej inflacji sprawia, że dług traci 25% swojej realnej wartości. Dziesięć lat takiej samej inflacji powoduje spadek wartości długu o 40%.

Drugą ścieżką wychodzenia z kryzysu zadłużenia publicznego jest wzrost gospodarczy. Wzrost gospodarczy zmniejsza relację długu do PKB w taki sam sposób jak inflacja. Jeżeli nałoży się na siebie 5% inflacji oraz 2% realnego wzrostu gospodarczego, to po 5 latach dług straci 30% swojej wartości, a po 10 latach straci aż 50%. Działa to też niestety w drugą stronę: wysokie zadłużenie publiczne połączone z niskim wzrostem gospodarczym i niską recesją jest zabójcze dla stabilności finansowej państwa. Taki scenariusz od czterech lat realizuje się w Unii Europejskiej. Średnie zadłużenie publiczne w Unii Europejskiej wynosi już prawie 90% PKB, gdy wzrost gospodarczy pozostaje bardzo słaby, a inflacja niemal zerowa.

Największy problem z scenariuszem inflacyjno-wzrostowym wynika z jego elementu, na który na pewno zwróciliście uwagę: czasu. 5 czy 10 lat to koszmarnie długa perspektywa, gdy pieniędzy w budżecie ma zabraknąć za tydzień czy dwa. Dlatego tak ważna wydaje się odpowiednia profilaktyka i utrzymywanie długu na bezpiecznie niskim poziomie. Polska z swoimi pięcioma progami ostrożnościowymi jest pionierem zabezpieczania się przed wpadnięciem w pułapkę długu, choć wielu lewicowym i społecznym komentatorom bardzo nie podobają się obostrzenia wynikające z progów.


8 komentarzy:

  1. Szukasz kredytu? Albo były odmówił kredytu przez bank lub instytucję finansową dla jednego lub więcej powodów? Masz odpowiednie miejsce dla swoich rozwiązań kredytowych tutaj! Firma pożyczki Shane Johnson mamy ograniczone rozdawać pożyczek dla firm i osób prywatnych na niskim i niedrogie oprocentowaniem 2%. Prosimy o kontakt poprzez e-mail dzisiaj poprzez elinajohnson11@hotmail.com

    DANE WNIOSKODAWCY:

      1) Imię i nazwisko:
      2) Państwo:
      3) Adres:
      4) Państwo:
      5) pt:
      6) Stan cywilny:
      7) Zawód:
      8) Numer telefonu:
      9) Stanowisko Obecnie w miejscu pracy:
      10) Miesięczny dochód:
      11) Kwota kredytu potrzebne:
      12) Kredyt Czas trwania:
      13) Cel pożyczki:
      14) Religia:
      15) Czy stosowane przed;
      16) data urodzenia;
      dzięki,
    Pani Elina Johnson

    OdpowiedzUsuń
  2. Hello Everybody,
    My name is Mrs Sharon Sim. I live in Singapore and i am a happy woman today? and i told my self that any lender that rescue my family from our poor situation, i will refer any person that is looking for loan to him, he gave me happiness to me and my family, i was in need of a loan of S$250,000.00 to start my life all over as i am a single mother with 3 kids I met this honest and GOD fearing man loan lender that help me with a loan of S$250,000.00 SG. Dollar, he is a GOD fearing man, if you are in need of loan and you will pay back the loan please contact him tell him that is Mrs Sharon, that refer you to him. contact Dr Purva Pius,via email:(urgentloan22@gmail.com) Thank you.

    BORROWERS APPLICATION DETAILS


    1. Name Of Applicant in Full:……..
    2. Telephone Numbers:……….
    3. Address and Location:…….
    4. Amount in request………..
    5. Repayment Period:………..
    6. Purpose Of Loan………….
    7. country…………………
    8. phone…………………..
    9. occupation………………
    10.age/sex…………………
    11.Monthly Income…………..
    12.Email……………..

    Regards.
    Managements
    Email Kindly Contact: urgentloan22@gmail.com

    OdpowiedzUsuń
  3. Bardzo ciekawy wpis. Bardziej natomiast ciekawi mnie czy wszystkie państwa mają dług publiczny — szczególnie np. Szwajcaria czy Norwegia. Jeśli ich go nie ma, to idąc dalej, ciekawi mnie czy jest obecnie jakieś państwo, które wyszło na 0 i zaczęło inwestowanie z własnych środków, a nie tych na kredyt.

    OdpowiedzUsuń
  4. Dług publiczny to jest pewne zadłużenie państwa. A jak ono wpływa na życie zwykłego obywatela? Straszy się ludzi, że jest źle i zwiększa się dług, a prawda jest taka, że dla zwykłego obywatela nie ma to większego wpływu.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tutaj do końca się zgodzić nie mogę. Dług publiczny, może i pośredni, jednak wpływa na nasze życie. Właśnie dlatego są zwiększane podatki aby zasypać wszelkie dziury budżetowe. Im większy dług, tym więcej oddajemy w różnego rodzaju opłatach ukrytych.

      Usuń
  5. Długo publiczny to bardzo ciekawy temat. Każdy o nim słyszał, ale nikt go nie widział, dlatego nikt się nim specjalnie nie przejmuje. A sprawa jest nico poważniejsza, ze względu na to, że w pewnym sensie to dotyka każdego z nas, bo w sposób bezpośredni ma wpływ na nasza gospodarkę.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Gospodarka jest na tyle zachwiana, że dług publiczny tylko nam szkodzi. Nie widać za bardzo szans na zmniejszenie się tego długu. Spłacać go będą nasze dzieci albo i wnuki.

      Usuń
  6. Wszystko zależy od tego jaki jest Twój dług i od tego, czy inwestycje są bezpieczne. Jest też takie rozwiązanie, że zainwestujesz, a później z zysków spłacisz dług. Ty musisz dokładnie przekonać się, co i jak. Osobiście polecałabym skorzystać sobie na początek z inwestycji zamkniętych, które można znaleźć na stronie https://viennalife.pl/strefa-inwestowania/platforma-funduszy/fundusze-inwestycyjne-zamkniete

    OdpowiedzUsuń

Nie obrażaj innych uczestników dyskusji. Autora możesz, jeżeli czujesz taką potrzebę :-)